Yeni Alınan Veritabanları
Deneme Erişimli Veritabanları

American Chemical Society (ACS) Açık Erişim Dergilerde Yayın Yapma Hakkı

tarafından mursel tekin | Şub 23, 2022
İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesi, 2022 yılı veritabanı aboneliği kapsamında American Chemical Society (ACS) ile açık erişim dergilerde ücret ödemeden yayın yapabilmeye olanağı sağlayan "Oku-Yayımla /Read and Publish" anlaşmasını imzalamıştır. Detaylı bilgi için duyuru metnine tıklayınız.
Resim1
                   

                               Resim2

Değerli İstanbul Teknik Üniversiteliler,

Uzun yıllardır abonesi olduğumuz American Chemical Society (ACS) ile 2022 yılı için “ Oku ve Yayımla (Read and Publish)” anlaşması yapılmıştır. ACS aboneliğimizden dolayı ACS dergilerinde sorumlu yazar olarak yapacağınız yayınlar makale işlem bedeli (Article Proccessing Charge - APC) ödenmeksizin açık erişim olarak yayınlanacaktır. Anlaşma, ACS OmegaJACS AuACS Au koleksiyonu ve tüm ACS hibrit dergileri dahil olmak üzere tüm ACS dergilerinde yapılan yayınları (additions, corrections, editorials ve kitap bölümleri hariç) kapsamaktadır.

Altta yer alan noktalara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

1) Gönderen sorumlu yazar, Paragon Plus profilindeki açılır bir menü aracılığı ile üniversitemizi seçerek kurumumuzla ilişkisini mutlaka belirtmelidir. Gönderen sorumlu yazar, hakem değerlendirme süreci boyunca ACS ile iletişim kuracak kişi olarak tanımlanmalıdır. 

2) Gönderen sorumlu yazar, Paragon Plus profilinde üniversite e-posta adresini kullanmalıdır.

Yukarıdaki kriterleri karşılayan yazarlar Nitelikli Yazar (Qualifying Author) olarak değerlendirilecektir. Nitelikli yazar olarak makalenizin kabulü sırasında otomatik olarak açık erişim fon talebi oluşacak ve fon talebinizle ilgili işlem yapıldığında Copyright Clearance Center (CCC)'dan bir bildirim alacaksınız.

Dergi Yayın Sözleşmesi (Journal Publishing Agreement) tamamlanırken, makalenizin açık erişim sözleşme kapsamında olduğu bilgisi yer almalıdır. Sözleşmede bu bilginin yer almaması veya makalenizin açık erişim yayınlanmasıyla ilgili sorun yaşamanız durumunda bizimle kutuphanedanis@itu.edu.tr adresinden iletişime geçebilirsiniz.

ACS Oku-Yayımla anlaşması ile ilgili broşürleri ekte bulabilirsiniz.

Saygılarımızla,

İTÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı


acs

Kütüphaneciye Danış